למעבר לאתר החדש

 

 פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר 2005

יותר מ 200 אלף איש ביקרו השנה בפסטיבל עכו 2005

בסוף השבוע (יום שישי ה- 21.10.05) ננעל פסטיבל עכו ה- 26 לתיאטרון ישראלי אחר, עפ"י הערכת המשטרה ביקרו במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יותר מ- 200 אלף איש.

מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש מסר כי נרשמה תפוסה של 98% בפסטיבל עכו, וכי מכירת הכרטיסים השנה גבוהה ב- 30% יותר מ- 6 השנים האחרונות. מתוך סה"כ 15,000 הכרטיסים שהוצעו למכירה נמכרו 90% כאשר 30% מהם נמכרו כבר לפני תחילת הפסטיבל.

קהל המבקרים שצפה בעשרות המופעים והאירועים השונים מהארץ ומחו"ל, הצביע ברגלים, והוכיח שוב את חשיבותו של פסטיבל עכו כאחד האירועים האמנותיים החשובים של התיאטרון המקורי.

התוכנית האמנותית בניהולה של דניאלה מיכאלי התאפיינה גם השנה בגישה הבינתחומית המרחיבה ובודקת את גבולות התיאטרון והפגישה יוצרים וותיקים שלקחו חלק בעבר בפסטיבל לבין יוצרים צעירים שלחלקם זו התנסות ראשונה במסגרת הפסטיבל. את היוצרים ליוותה הוועדה האמנותית במהלך כל חודשי העשייה ובימי הפסטיבל. בין חברי הועדה האומנותית נמנו: דניאלה מיכאלי יו"ר, חוה אורטמן, לילי בן נחשון, חני ורדי, יובל מסקין, ופואד עוואד.

סה"כ הועלו השנה במהלך ארבעת ימי הפסטיבל 250 הופעות של 40 הפקות שונות מהארץ ומחו"ל, מתוכם 9 הצגות מקוריות שהועלו בבכורה ולקחו חלק במסגרת התחרות. ההצגות פרסו קשת מגוונת של ז'אנרים וראיה רחבה של אמנות התיאטרון; דרמה אישית-לירית, קומדיה שחורה מוסיקאלית, מחאה חברתית, מיצג ויזואלי מוסיקאלי, תיאטרון חוויתי בזמן אמת, סאטירה על ריאלאטי וריטיינג . מול אלו הוצגו מיצגים, תערוכות, אירועים מיוחדים, מופעים מחו"ל ועשרות מופעי חוצות.

עיטורי יקיר פסטיבל עכו, הוענק השנה לדמויות מפתח בהיסטוריה של הפסטיבל, ליוצר והאמן דודי מעיין, לדר' שמריהו בירן לשעבר ראש עיריית עכו שהיה שותף בהנהלות הפסטיבל ולמר שי לוי (ז"ל) אשר כיהן בעבר כמנכ"ל החברה לפיתוח עכו וליווה את הפסטיבל מתחילתו ובמהלך 13 שנים ברציפות.

במימד הבינלאומי שיתופי פעולה וחילופי תרבות, משלחת של 60 שגרירים ונספחי תרבות נציגים של 25 מדינות, הגיעה לביקור מיוחד בפסטיבל עכו. במהלך יום הביקור בפסטיבל צפו האורחים בהצגות הפסטיבל וסיירו בעכו העתיקה.

 פרסי פסטיבל עכו 2005
פרס פסטיבל עכו 2005 להצגה הנבחרת עומד השנה על סך של 30 אלף ₪, וכן פרס קרן תרבות אמריקה-ישראל' בסך 25 אלף ₪ המוענק ליוצר/ת המבטיח, למימוש היצירה הבאה של הזוכה בפרס זה.

ברצוננו לברך את מארגני הפסטיבל, ובעיקר את אלברט בן שלוש וג'קי בכר וכן את היוצרים והמשתתפים ובעיקר את ההנהלה האמנותית בראשותה של דניאלה מיכאלי על פסטיבל באמת אחר.

פסטיבל זה היה רב גווני, וכל הצגותיו היו ייחודיות ומקוריות. גם מופעי החוצות בלטו השנה ברמתם הגבוהה, ומשכו וריתקו קהל צופים רב. בכל היצירות הרגשנו את תהליך העבודה של הועדה וההנהלה האמנותית, שנעשה ביד אוהבת ורגישה.

ועדת השיפוט שחבריה היו הגב' רוני מוסנזון נלקן, הגב' רביד דברה, מר רוני ניניו, מר סלמן נטור ושמשון שושני – יו"ר, החליטה היום יום שישי 21/10/05, להעניק את פרס ההצגה הנבחרת על סך 30,000 שקל במשותף לשתי יצירות השונות לחלוטין זו מזו: 'שמטרלינג' ו'פרומות'.

"שמטרלינג" - יצירתו הייחודית של גיא שרף משתמשת באלמנטים תיאטרליים חזותיים ומוסיקליים באופן מעורר השראה. גיא ברא עולם עשיר ומלא פיוט באמצעות כלי נגינה מקורי, ואלמנטים חזותיים מרתקים.

"פרומות" - הצגה מקורית מלאת קסם, הומור, ועם זאת נוגעת ללב. הטקסט המחורז יוצר פסיפס עשיר וציורי של דמויות נשים הנפרדות ומתמזגות זו בזו, בוירטואוזיות של כתיבה וביצוע. יוצרת ההצגה אודליה מורה מטלון ושותפתה אליענה שכטר הצליחו באמצעים מינימליים לבנות שפה בימתית מרתקת.

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי הגדיל השנה את סכום פרס ההצגה הנבחרת בעשרת אלפים שקל נוספים משנה קודמת.

פרס קרן התרבות אמריקה-ישראל ליוצר מבטיח: על סך 25,000 שקל, מוענק למחזאי יעקב איילי. שני המחזות הקצרים "סטירה" ו "פצע בים של כרישים" כתובים ביד רגישה ומדויקת ויוצרים רגעי פיוט נדירים של תיאטרון, בעזרתם של שני שחקנים מצוינים שאול מזרחי ומומו טרלובסקי. פרס זה הוא מלגת התפנות שנועדה לעודד את יעקב איילי להמשיך וליצור בקולו החדש והייחודי.

פרס נוסף שהוענק בפעם הראשונה בפסטיבל – 'פרס מפיק ההצגה הטוב ביותר' בסך 3,500 ₪ הוענק על ידי 'עיין ערך הפקה' – לימודי הפקה בתחומי האמנות. הפרס הכספי הוענק ל- ענבל רצון מפיקת ההצגה 'בלונדינית עד כאב', כמו כן הוענק צל"ש למפיק גדי אלפסי להצגה 'סטירה ופצע בים של כרישים'.

כמו כן 'המרכז הבינלאומי לסדנאות לאמנויות הבמה' העניק שתי מלגות להשתתפות בסדנאות הקיץ לשני שחקנים מצטיינים שנבחרו מתוך הפקות הפסטיבל. סדנאות העשרה יתקיימו בקיץ ויונחו על ידי אמנים מובלים בתחומם מהארץ ומהעולם. פרוייקט סדנאות הבמה נוסד על מנת לשכלל ולפתח את מיומנויותיו של האמן היוצר. סדנאות הבמה בעצה אחת עם חבר השופטים החליטו להעניק שני פרסים שהם מלגות לסדנאות הבמה 2005/06 לשני יוצרים:
השחקנית רנין באשארת מההצגה 'האימפוטנטים' מאת ובבימוי ריאד מאסארווה. את המלגה קיבלה רנין על נועזותה בהתמודדות עם החומרים המורכבים והאמיצים של המחזה.
מלגה שנייה מוענקת ליוצר ולשחקן דודי באראשי ממופע החוצות 'סביונים' על עיצוב דמות כובשת, משעשעת וכנה, במופע שהצליח ליצור תחושת אינטימיות ומעורבות של קהל כמו בחלל סגור.
המלגות הוענקו ע"י ריבי פלדמסר ירון מנכלי"ת סדנאות הבמה.

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר מופק ומנוהל על ידי עיריית עכו בשיתוף החברה לפיתוח עכו העתיקה והוא מתקיים בתמיכת משרד החינוך התרבות והספורט - מינהל התרבות והאמנות, עיריית עכו, האיחוד האירופאי הרשות לפיתוח הגליל, מפעל הפיס, הסוכנות היהודית, קרן ברכה, והמרכז לקליטת אמנים עולים.

טל' מטה הפסטיבל: 04-9552541  |  טל' מטה אירועי חוצות: 04-9552536
© כל הזכויות שמורות לפסטיבל עכו

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים