למעבר לאתר החדש

 

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר נועל את השנה ה32

"אווירה שמחה ועושר של תכנים"
רחובות עכו ואולמות האבירים גדשו קהל רב, שהגיע לצפות במגוון הצגות התיאטרון והאירועים השונים ולסייר בין חומות העיר העתיקה. הוכרזו הזוכים בתחרות- "מלח מים" ו"סדאם חוסיין"היום, יום רביעי 19 באוקטובר, ננעל פסטיבל עכו לתיאטרון אחר לשנת 2011, בטקס חגיגי. במהלך ארבעת ימי הפסטיבל, שחגג 32 שנה, קהל רב פקד את העיר וצפה במופעים ובאירועים השונים, והוכיח שוב את חשיבותו של פסטיבל עכו כאירוע אמנותי מוביל בעולם התיאטרון הישראלי, אירוע שמאפשר לאמנים לפתח וליצור תיאטרון מקורי, נועז ואחר.


פסטיבל עכו 2011 המופק ומנוהל על ידי עיריית עכו, נערך בניהולם האומנותי של סמדר יערון ומוני יוסף זו השנה השלישית והדגיש את ייחודו של התיאטרון האחר ואת ערכי התעוזה והמקוריות ביצירה. במהלך טקס הנעילה אמר מוני יוסף "עבורנו, כולכם זכיתם בכל הפרסים. כולנו מנסים ליצור יחד פסטיבל אחר שונה ובעט שלא עושה חשבון לאף אחד ונוגע בקרביים של החברה הישראלית. הפסטיבל השנה היה מורכב, הציג שפה תיאטרלית חדשנית והיה בו שילוב מדהים בין יוצרים ותיקים וצעירים."
סמדר יערון הוסיפה כי העבודה והדינמיקה הקבוצתית הם שבלטו בפסטיבל השנה וכן קראה להרחבת האפקט של עבודה תהליכית במקום שמאפשר זאת דוגמת העיר עכו.


מנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש
מסר: "שנתו ה32 של פסטיבל עכו הייתה מהמוצלחות ביותר לאורך השנים, הן מבחינת הארגון והן מבחינת עושר התכנים שהוצגו לקהל הרחב. האווירה הנעימה והשמחה, הועצמה אף יותר על רקע חזרתו של גלעד שליט, ואף ניכר כי רבים הגיעו לחגוג את המאורע יחד עם פסטיבל עכו. תושבי העיר והמבקרים מרחבי הארץ שהתאחדו תחת חגה של העיר ומזג האוויר הנפלא, יצרו יחד תחושת חגיגה לאורך כל ימי הפסטיבל". בן שלוש הוסיף כי "לפי ההערכות, כ-160 אלף איש ביקרו השנה באירועים השונים. כמו כן נרשמה תפוסה יפה של מעל ל-90% באולמות הפסטיבל".
במהלך טקס הנעילה הוסיף אלברט כי "זו הזדמנות נהדרת לציין שהבוקר עלה באתר הפסטיבל קול קורא ליוצרים לפסטיבל עכו ה-33".


הפסטיבל הקיף השנה, במהלך ארבעה ימים, למעלה מ-500 הופעות של 68 מופעים ואירועים שונים מהארץ והעולם: הצגות תיאטרון, תיאטרון רחוב, ליצנות, אקרובטיקה, תיאטרון אינטראקטיבי, מיצגים, מופעי מוזיקה, וידאו-ארט, ירידי אומנויות ופאנלים חברתיים- תרבותיים.


במסגרת אירועי חוצות הפסטיבל, תחת ניהולו של ג'קי בכר (העומד בראש קבוצת "ראש חוצות"), התקיימו ברחובות וסמטאות העיר העתיקה 54 מופעים שונים שסיפקו מגוון רב ועשיר של אירועים, החל מהנגיש והחייכני לאחר, בועט, ממזרי ואף חתרני.


ראש העיר עכו שמעון לנקרי
מסר כי "פסטיבל עכו שהתקיים השנה על רקע אווירת השמחה על חזרתו של גלעד שליט הביתה, היה מוצלח ועל כך יעידו כ-160 אלף מבקרים שפקדו את אירועי הפסטיבל במהלך חול המועד סוכות. כל מי שהגיע לעכו השנה ראה את השינוי הניכר בפיתוח העיר וביופייה המרהיב. הפסטיבל הססגוני הציג מגוון רחב של הצגות ומופעי חוצות מהארץ ומהעולם שהשתלבו היטב בסמטאותיה ובאוצרותיה הטבעיים של העיר המקסימה שנשתמרה אלפי שנים. כמו כן, פסטיבל עכו אפשר לקהל הרב שגדש את רחובותיה של העיר להיחשף לחוויה תיאטרלית ייחודית ובלתי נשכחת. עכו תמשיך להוביל ולקדם את חיי התרבות, ובחול המועד פסח הקרוב נארח בעכו, כראוי לעיר תרבויות הים התיכון פסטיבל חדש – ה'ווקוליזה' עם מקהלות מארצות הים התיכון". לנקרי הודה ליוצרים ולשחקנים, ולמארגני הפסטיבל ובראשם מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש על חגיגת התרבות הגדולה בישראל.


בטקס נעילת הפסטיבל ציין ראש העיר והוסיף כי המנהלים האומנותיים יזכו להישאר בתפקידם שנה נוספת, זו תהיה שנתם הרביעית.הזוכים בפסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר 2011


עם חבר השופטים נמנו: יו"ר ועד השופטים פרופ' דן אוריין
, מנהל מחלקת תיאטרון ומחול במכללת גליל מערבי, השחקן סוהיל חדד, השחקן והבימאי מרטין מוגלינר, עירית פרנק מנהלת תיאטרון הסמטה, ואודי דוידזון מנהל מגמת תיאטרון בתיכון כברי.


נימוקי חבר השופטים


פרס ראשון (על סך 20,000 שקל) על ההצגה הטובה ביותר: "מלח מים"
חבר השופטים בחרה ברוב קולות בהצגה מלח מים כראויה לפרס ההצגה הטובה ביותר, הנימוקים נוסחו היטב כהבטחה שמומשה במנשר שליווה את ההצגה: "היצירה מלח מים בוחנת את יחסי הגומלין בין תנועת הגוף למילה המדוברת, בתהליך עבודה היוצר תחביר בימתי אסוציאטיבי... חמש נשים צעירות יצרו מתוכן חייהן את התוכן כולו... ההצגה מכילה תערובת של נושאים מטרידים... יצירה שהיא רצף תודעתי מקומי, תוך התבוננות מפוקחת... "


עירית פרנק,
שדיברה בשם חבר השופטים, הדגישה "חבר השופטים מודה לראש העיר, מר שמעון לנקרי, על שניאות לבקשתנו והוסיף עוד 10 אלפים שקל לסך הפרסים. סכום זה אפשר לנו לתת פרס נוסף והקל עלינו בהחלטה הקשה הזו".
 

פרס ראש העיר (על סך 10,000 שקל) להצגה השנייה הטובה ביותר מוענק להצגה: "סדאם חוסיין – מחזה מסתורין"
"ההצגה סדאם חוסיין נבחרה על ידי חבר השופטים כראויה לפרס ראש העיר. ההצגה מבוססת על מחזה פיוטי, פוליטי, חריף ומשעשע. סדאם חוסיין מציגה שפת תיאטרון במגוון הרמוני של סגנונות שירה, פרוזה בוטה, מוזיקה חיה ותנועה. לצד אחידות קבוצתית, ההצגה מאפשרת ביטוי אישי של מבצעיה".


ציון לשבח ליוצר המבטיח מוענק ליוצר: בשאר מורקוס
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס היוצר המבטיח לבמאי בשאר מורקוס עבור עבודת הביכורים שלו 'הבילבילבל', המשלבת שפת תיאטרון עשירה, הומור, גרוטסקה וכאב באמצעות שפת תיאטרון עשירה וחריפה וכלים תיאטרלים המתכתבים באופן פורה ומשעשע עם אומנויות שונות."


היוצר המבטיח בפסטיבל עכו זוכה גם בפרס בשיתוף "סדנאות הבמה"- מרכז גבוה לקידום ופיתוח מקצועי לאמנים. הפרס יעניק לזוכים הצטרפות לאחד מ-26 מסלולי הלימוד במרכז. הסדנאות הוקמו ב2002 מתוך מטרה לקדם ולפתח את האמנים המקצועיים, להעשיר את ארגז הכלים האמנותי שלהם ולשמש בית ומעבדה ליוצרים.


ציון לשבח על עבודת המשחק הטובה ביותר מוענק לשלושת השחקנים הראשיים בהצגה "מיין קאמפף": רועי אסף, שלומי ברטונוב ולופו ברקוביץ'.
הנימוק זהה בשלושת המקרים: "חבר השופטים בחר להעניק את פרס המשחק לשחקנים הללו, היות וכל אחד מהם הצליח לבנות דמות אמינה, משכנעת ומרגשת."


ציון לשבח על הדרכת השחקנים בהצגה מוענק ל: גיל אלון
"חבר השופטים בחר להעניק לגיל אלון פרס על עבודתו בהדרכת השחקנים בהצגה 'מיין קאמפף' על עבודה מוקפדת, רבת ניואנסים, הממחישה דמויות אנושיות, מורכבות ומרגשות."


אות הוקרה על פריצת דרך ביצירת שפה תיאטרונית מוענק להצגה: "נפיץ – תיירות מלחמה"
"חבר השופטים בחר להעניק פרס על פריצת דרך ביצירת שפה אומנותית ליצירה 'נפיץ – תיירות מלחמה' של היוצרות נעמי וגליה יואלי המצטברת לכדי חווית צפייה אוטונומית המאפשרת העמקה בפרטים הקטנים ומהם נפרשת לצופה תמונת עולם הנעה בין האישי לחברתי ומסתייעת בטכנולוגיה חיה של האינטרנט כמקור לאינפורמציה זמינה, המלווה את היצירה בתחושת אוטנטיות רבה."


ציון לשבח על טקסט להצגה מוענק ל: יונתן לוי
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס הטקסט להצגה ליונתן לוי על מחזהו 'סדאם חוסיין – מחזה מסתורין'. זהו מחזה פיוטי, פוליטי, חריף ומשעשע המשלב סגנונות מגוונים ומנוגדים המרחיק לכאורה עדות ויוצר סאטירה בוטה."


ציון לשבח על עבודת אנסמבל מוענק לחברי: "מלח מים"
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס עבודת האנסמבל לצוות היוצרות של ההצגה 'מלח מים' על הבניית שפה המשלבת טקסט אסוציאטיבי היוצר תלכיד בימתי המשמר את האינדיווידואליות של היוצרות."


ציון לשבח על עיצוב מוזיקה להצגה מוענק ל: יונתן לוי ויפתח כדן
"חבר השופטים מעניק את פרס עיצוב המוזיקה ליונתן לוי ויפתח כדן על עבודתם להצגה 'סדאם חוסיין' על כתיבה ועיבוד מוסיקלי מדויקים המתוזמרים בהומור ובכישרון רב."


ציון לשבח על עיצוב התנועה להצגה מוענק ל: עמנואלה עמיחי
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס עיצוב התנועה לעמנואלה עמיחי על 'העצב של השכן עמוק יותר'. ביצירתה הצליחה לבנות עבודה תקופתית, מקורית ומפתיעה."


ציון לשבח על עיצוב תפאורה מוענק ל: עדי שימרוני
"חבר השופטים בחר להעניק את הפרס על עיצוב התאורה לעדי שימרוני על עבודתה בהצגה לב בה התאורה משמשת כמרכיב דרמטי – תיאטרוני שמשתתף באופן פעיל בהצגה."


ציון לשבח על עיצוב התלבושות להצגה מוענק ל: עמליה נמרוד ויערית אליהו
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס עיצוב התלבושות לעמליה נמרוד ויערית אליהו על עיצוב התלבושות בהצגה 'העצב של השכן עמוק יותר' היוצרות דיאלוג וויזואלי ומרענן עם תקופת ההצגה."


ציון לשבח על עיצוב החלל בהצגה מוענק ל: מגדלה ח'ורי
"חבר השופטים בחר להעניק את פרס עיצוב החלל להצגה למגדלה ח'ורי על עבודתה בהצגה הביליבילבל. אשר הצליחה בשפה מינימליסטית, פיוטית ומדויקת ליצור חוויה וויזואלית, רגשית ומדויקת."


יו"ר הנהלת הפסטיבל שמעון לנקרי, ראש העיר עכו
סגן יו"ר הפסטיבל דוד הררי, מנכ"ל החברה לפיתוח עכו
מנכ"ל ומפיק ראשי אלברט בן שלוש
מנהלים אומנותיים סמדר יערון ומוני יוסף
מפיקת הפסטיבל אתי שפיצר
מנהלת הפקות רעות דיעי
ועדה אומנותית קלאודיו אידלברג, יובל מסקין, סיני פתר
עוזר למנהלים האומנותיים טוביה דיקמן
ניהול אומנותי תיאטרון רחוב ג'קי בכר
מפיקה בפועל תיאטרון רחוב פנינה סקס
מפיק טכני בנימין פטל
מנהל שטח חליל עסקארי


חברי ועדת היגוי
ליזו אוחיון, אלברט בן שלוש, אביבה גלעד, עו"ד אדהם ג'מאל, עו"ד מאיה דלג'ו גלבוע, יצחק ויינגרטן, לואי חאג', עו"ד מיכה ינון, רקפת לוי, פרופ' שמעון לוי, ראובן ויצמן, זאב נוימן, ד"ר ג'נאן פראג' פלאח, עודד קוטלר, ד"ר דיתי רונן, פרג'י שמש, קובי שמעוני

פסטיבל עכו לתיאטרון אחר מופק ומנוהל על ידי עיריית עכו בשיתוף החברה לפיתוח עכו העתיקה ומתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט- מינהל תרבות ואומנות, עיריית עכו, משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל, מפעל הפיס ומועצת הפיס לתרבות ולאומנות .


אתר האינטרנט של פסטיבל עכו:
old.accofestival.co.il


לפרטים נוספים:
 דנה סגל 050-4576495
הראל מורדי תקשורת שיווקית משולבת  03-6090906

 

טל' מטה הפסטיבל: 04-9552541  |  טל' מטה אירועי חוצות: 04-9552536
© כל הזכויות שמורות לפסטיבל עכו

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים