למעבר לאתר החדש

 

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר נועל את השנה ה33

100% תפוסה באולמות ההצגות, מאות נותרו ללא כרטיסים

רחובות עכו ואולמות האבירים גדשו קהל רב, שהגיע לצפות במגוון הצגות התיאטרון והאירועים השונים ולסייר בין חומות העיר העתיקה.
הוכרזו הזוכים בתחרות- "פוליו" היא הצגת השנה, "אנו בונים פה נמל" זכתה בפרס הטקסט הבימתי הטוב ביותר המוענק על ידי ראש העיר.

סמדר יערון ומוני יוסף סיכמו קדנציה כמנהלים אומנותיים: " תמשיכו ליצור, לבעוט ולשרוט"

 

היום, יום חמישי 4 באוקטובר, ננעל פסטיבל עכו לתיאטרון אחר לשנת 2012, בטקס חגיגי. במהלך ארבעת ימי הפסטיבל, שחגג 33 שנה, קהל רב פקד את העיר וצפה במופעים ובאירועים השונים, והוכיח שוב את חשיבותו של פסטיבל עכו כאירוע אמנותי מוביל בעולם התיאטרון הישראלי, אירוע שמאפשר לאמנים לפתח וליצור תיאטרון מקורי, נועז ואחר.

מנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש מסר "הגשם המבורך שטפטף עלינו בפתיחת האירוע סימל את תחילתו של פסטיבל מרענן, שמח וחגיגי. עושר ואיכות התכנים בשנתו ה-33 של פסטיבל עכו משכו קהל רב, מתושבי העיר ומרחבי הארץ, שהתאחדו תחת חגה של העיר. לפי ההערכות, למעלה מ-100 אלף איש ביקרו השנה באירועים השונים. כמו כן, לראשונה, נרשמה תפוסה של 100% באולמות- מאות מבקרים נותרו ללא כרטיסים להצגות השונות". בן שלוש הוסיף כי "אירועי החוצות היו ססגוניים ומרהיבים במיוחד השנה, והייתה תחושה שהמבקר נמצא באחת מערי אירופה". כמו כן, ציין מר בן שלוש שמחר בבוקר יפורסם קול קורא להגשת מחזות לפסטיבל עכו ה-34 באתר הפסטיבל.

 

הפסטיבל הקיף השנה, במהלך ארבעה ימים, למעלה מ-500 הופעות של כ-70 מופעים ואירועים שונים מהארץ והעולם: הצגות תיאטרון, תיאטרון רחוב, ליצנות, אקרובטיקה אווירית, תיאטרון אינטראקטיבי, מיצגים, מופעי מוזיקה, וידאו-ארט, ירידי אומנויות, פאנלים חברתיים- תרבותיים ועוד מגוון אירועים לכל המשפחה. במסגרת אירועי חוצות הפסטיבל, תחת ניהולו של ג'קי בכר (העומד בראש קבוצת "ראש חוצות"), התקיימו ברחובות וסמטאות העיר העתיקה 40 מופעים שונים שסיפקו מגוון רב ועשיר של אירועים, החל מהנגיש, משפחתי וחייכני לאחר, בועט, ממזרי ואף חתרני.

 

ראש העיר עכו שמעון לנקרי אמר כי "אלפי המבקרים שפקדו את פסטיבל עכו הם ההוכחה להצלחתו של הפסטיבל הישראלי לתיאטרון אחר שמדי שנה מאפשר לציבור שוחרי התרבות ליהנות מחוויה תיאטרלית. הפסטיבל היה ססגוני, ייחודי ומגוון על רקע אתריה הקסומים של העיר עכו - עיר תרבויות הים התיכון".

 

השנה,11 הצגות תיאטרון אחר השתתפו בתחרות המסורתית שעומדת בלב הפסטיבל. על התכנית האמנותית המגוונת עמלו המנהלים האמנותיים של הפסטיבל מזה ארבע שנים, סמדר יערון ומוני (מנשה) יוסף. גם השנה, האחרונה לקדנציה של השניים, ניכר כי ההפקות שנבחרו ממשיכות את הקו המעז בו נקטו מתחילת העבודה.

לסיכום 4 שנות פעילות אמרו השניים בטקס הנעילה "הניהול האומנותי של הפסטיבל טבעי לנו, אנו מנהלים את המרכז לתיאטרון של עכו מזה 27 שנים, תיאטרון אחר שפועל במהלך כל השנה ולא רק בסוכות. בפועל, נמשיך לסייע אומנותית לפסטיבל, גם אם לא רשמית. ניהול הפסטיבל היה המשך טבעי לפעילות שאנו עושים ממילא בעכו כל השנה, קיום של תיאטרון אחר שקורה בחללים ובעולמות התוכן האלטרנטיביים. הפסטיבל השנה היה מעולה, פסטיבל שמכיל בתוכו תמצית של כל קשת התיאטרון האלטרנטיבי בישראל וכך, אולי גם את התמצית של המקום והדור שאנו חיים בו. אנחנו רוצים להודות מכל קרב הלב ליוצרים המופלאים שהשתתפו בפסטיבל השנה, תודה לכם. אתם יצרתם את הפסטיבל הזה ואנו גאים לסיים את המשמרת הזו שלנו בפסטיבל הזה. תמשיכו ליצור, לבעוט ולשרוט, אנחנו מבטיחים להמשיך ולבוא ולראות ולפרגן. אנחנו שמחים להעביר את השרביט שניתן לנו לחבר יקר ולאמן שותף, לגיל אלון ומאחלים לו מעל הבמה הזו הצלחה ושגשוג".

 

 

הזוכים בפסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר 2012

 

עם חבר השופטים נמנו: יו"ר ועד השופטים פרופ' גד קינר, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, הבימאי והשחקן אבי גיבסון בר-אל, איסי ממנוב מנהל תיאטרון הנגב, האמנית טלי יצחקי, והעיתונאי תושב העיר עכו זוהיר בהלול.

 

נימוקי חבר השופטים

 

פרס ראשון (על סך 15,000 שקל) על ההצגה הטובה ביותר: "פוליו"

"הצגה העוסקת בתרבות הזיכרון בהוויה הישראלית, הצגה מתריסה, פרובוקטיבית, סרקסטית ומרגשת, המבקרת את תפקידה של מערכת החינוך. מעמידה את בית הספר כמשל לכישלון בנייתו המלאכותית - והזהותית של התלמיד ומעלה שאלות נוקבות לגבי תפקידם של טקסים. ההצגה  משכילה להשתמש במרכיבי השיח הרב תרבותי ובבדיקה נועזת ופורצת גבולות של מיתוסים וטקסים מקומיים תוך שימוש  מרתק במבנה ואוכלוסיית בית הספר, ובקהילת ההפקה ליצירת שפה ייחודית משלה".

 

פרס הטקסט הבימתי הטוב ביותר – (המוענק מטעם ראש העיר על סך 10,000 שקל) מוענק לכותבי ההצגה: "אנו בונים פה נמל" אנה כהן-ינאי, יונתן קונדה, נטע וינר

ההצגה "אנו בונים פה נמל" נבחרה על ידי חבר השופטים כראויה לפרס ראש העיר "על טקסט פרפורמטיבי מובהק ורב רובדים, שנון בצורה בצורה יוצאת דופן, חד, רווי משחקי מילים והרמזים למקורות תרבותיים מסורתיים וחדשנים ובה בעת טעון באמירות חברתיות, תרבותיות ופוליטיות נוקבות. הטקסט שטותי וחכם וקופץ ממשלבי לשון בלוליינות מבריקה".

 

פרס על ביצוע ייחודי (על סך 2000 שקל) הוענק לשחקנים:

מייסרה מסרי - בהצגה "הרעלת זעתר"

"משחק קומי ווירטואוזי המגלה גמישות גופנית ורב גוניות משחקית".

 

סמירה סרייה - בהצגה "הטווס מסילואן"

"נוכחות משחקית עזת מבע, ככנות, מעורבות, אינטנסיביות משחיקית ומגויסות ללא סייג עד כדי טשטוש המחיצה בין השחקנית לדמות".

 

מירב דגן - בהצגה "מרתון"

"על מבצע תנועה ומשחק שובה לב. מדויק, ישיר ואמין המשלב יכולת ריקוד עם משחק".

 

ציון לשבח על עבודת האנסמבל הוענק להפקה: "חמור אוכל תפוז"

"עבודת אנסמבל רבת כשרון, מלוטשת ומלאת חן. ניכרת אחידות סגנונית בביצוע, ושליטה מעולה בתחביר בימתי שיונק מיסודות התודעה הקיבוצית להתבוננות אירונית וקלילה בבליל של סגנונות ישראלים טיפוסיים".

 

ציון לשבח על תעוזה אומנותית הוענק להפקה: "ולו"

"אירוע תיאטרוני, אקספרימנטלי וחושפני,  הבודק את המתח שבין המציאות האישית לבין מעשה האומנות. בעל אסתטיקה מאתגרת המערערת על מוסכמות הביצוע והצפייה המקובלות".

 

ציון לשבח על עבודת הבימוי בהצגה הוענק ל: סיני פתר וחן אלון על ההצגה "הטווס מסילוואן"

"על תהליך בימוי מקצועי, אפקטיבי ומהוקצע. עבודת בימוי מורכבת המאמתת את הצופה עם מציאות מושתקת. מפגישה אותנו עם סוג התיאטרון הכמו–דוקומנטרי, המבוסס על תהליך חברתי-מחקרי ממושך. עושה שימוש במקום ונמתח קן בין ירושלים לעכו. על הדרכת שחקנים מקצועיים ושאינם  ראויה לציון."

 

ציון לשבח על עיצוב החלל הבימתי הוענק להפקה: פוליו

"עיצוב חלל תלוי-אתר, המגדיר ומארגן מקום נתון כבמה רב מפלסית. חווית המקום הקונקרטי יוצרת את המקום התיאטרוני. ההצגה מפרשת ומפרקת את המקום ובונה שורה של דימויים חווייתיים וישירים אשר חוברים ליצירת התוכן החתרני של ההצגה.

 

ציון לשבח על מוסיקה ליצירה בימתית הוענק להפקה: "ולו"

"המוסיקה בהצגה היא משתתף מרכזי המייצר עומק רגשי, מהווה אלמנט פרשני ומייצר אווירה. אופי המוסיקה, האפלולי וההזוי, מעשיר את הטקסט הפיוטי. המוסיקה המאולתרת בחלקה, מותאמת לרוח הסצנה ומקיימת דו שיח אפקטיבי עם שאר מרכיבי האירוע".

 

 

יו"ר הנהלת הפסטיבל שמעון לנקרי, ראש העיר עכו

סגן יו"ר הפסטיבל דוד הררי, מנכ"ל החברה לפיתוח עכו

מנכ"ל ומפיק ראשי אלברט בן שלוש

מנהלים אומנותיים סמדר יערון ומוני יוסף

מפיקת הפסטיבל אתי שפיצר

ועדה אומנותית קלאודיו אידלברג, יובל מסקין

עוזר למנהלים האומנותיים טוביה דיקמן
ניהול אומנותי והפקה חוצות- תיאטרון רחוב ג'קי בכר

מפיקה בפועל תיאטרון רחוב פנינה סקס

מנהלת הצגות אלונה ניסן

מנהל לוגיסטיקה פטל בנימין

 

חברי ועדת היגוי ליזו אוחיון, אלברט בן שלוש, אביבה גלעד, עו"ד אדהם ג'מאל, עו"ד כנרת הדר, יצחק ויינגרטן, לואי חאג', עו"ד מיכה ינון, אילנה דרורי, פרופ' שמעון לוי, ראובן ויצמן, זאב נוימן, ד"ר ג'נאן פראג' פלאח, ד"ר עירית פוגל, ד"ר דיתי רונן, אוהד שגב, קובי שמעוני

 

 

פסטיבל עכו לתיאטרון אחר מופק ומנוהל על ידי עיריית עכו בשיתוף החברה לפיתוח עכו העתיקה ומתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט- מינהל תרבות ואומנות, עיריית עכו, משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל, מפעל הפיס ומועצת הפיס לתרבות ולאומנות והסוכנות היהודית.

אתר האינטרנט של פסטיבל עכו: old.accofestival.co.il

 

טל' מטה הפסטיבל: 04-9552541  |  טל' מטה אירועי חוצות: 04-9552536
© כל הזכויות שמורות לפסטיבל עכו

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים