למעבר לאתר החדש

 

פסטיבל עכו ה-31 לתיאטרון ישראלי אחר –
"אחד הפסטיבלים המהנים והמרגשים ביותר"

רחובות עכו ואולמות האבירים גדשו קהל רב, שהגיע לצפות במגוון הצגות התיאטרון, מופעי הרחוב, הקברט, המחול, המוזיקה, הפאנלים חברתיים ובמגוון המופעים מחו"ל.


היום (יום רביעי 29 לספטמבר) ננעל פסטיבל עכו לתיאטרון אחר לשנת 2010, בטקס חגיגי. במהלך ארבעת ימי הפסטיבל, שחגג 31 שנה, קהל רב פקד את העיר וצפה במופעים ובאירועים השונים, והוכיח שוב את חשיבותו של פסטיבל עכו כאירוע אמנותי מוביל בעולם התיאטרון הישראלי, אירוע שמאפשר לאמנים לפתח וליצור תיאטרון מקורי, נועז ואחר.

פסטיבל עכו 2010 המופק ומנוהל על ידי עיריית עכו, נערך בניהולם האומנותי של סמדר יערון ומוני יוסף והדגיש ייחודו של התיאטרון האחר ואת ערכי התעוזה והמקוריות ביצירה.

מנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש מסר: "פסטיבל עכו שחגג את שנתו ה31, היה מהססגוניים, היפים והמהנים שהיו אי פעם, מכל ההיבטים. האווירה הנעימה והשמחה, תושבי העיר והמבקרים מרחבי הארץ שהתאחדו תחת חגה של העיר ומזג האוויר הנפלא שזכינו לו יצרו יחד תחושת חגיגה לאורך כל ימי הפסטיבל". עוד מסר המנכ"ל כי נרשמה תפוסה של מעל ל-90% בהצגות הפסטיבל.

הפסטיבל הקיף השנה, במהלך ארבעה ימים, 495 הופעות של 65 מופעים ואירועים שונים מהארץ והעולם: הצגות תיאטרון, תיאטרון רחוב, מופעי קברט, תיאטרון אינטראקטיבי, מיצגים, מופעי מוזיקה, ירידי אומנויות ופאנלים חברתיים- תרבותיים.

מתחם תיאטרון הרחוב באוויר הפתוח, בניהולם של אבי גיבסון בראל וינון צפריר (מנהלי התיאטרון אורתודה) חזר השנה לרחובות וסמטאות העיר העתיקה והיה עשיר ומעניין במיוחד, במסגרתו בלבד עלו 44 מופעים מהארץ ומחו"ל, בהם 17 מופעי בכורה, מופעי מחול, ליצנות, אקרובאטיקה אווירית, תיאטרון, פסלים חיים, קברט ועוד בהפקות מיוחדות לפסטיבל.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי מסר "כ-200 אלף איש הצביעו ברגליהם והוכיחו שפסטיבל עכו הוא פסטיבל מוצלח וייחודי. השנה, הפסטיבל פרץ גבולות והציע מגוון הופעות רחוב מרחבי העולם ומיצגים שהעניקו חוויה תיאטרלית מיוחדת". והוסיף כי "אין ספק שפסטיבל עכו חשף בפני מאות אלפי המבקרים שהגיעו את אוצרותיה של עכו, ביניהם אתרים היסטוריים, סמטאות מלאות קסם, נוף הנמל הייחודי והמרקדם האנושי המיוחד"


 
                                      הזוכים בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר 2010

עם חבר השופטים נמנו:
יו"ר ועד השופטים ד"ר דורית ירושלמי,
ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה' השחקן והבמאי רמי הויברגר, המחזאי ואיש התרבות עלא חליחאל, אשת החינוך סימונה מזרחי והיוצר, המחזאי והבמאי יונתן לוי.

פסטיבל עכו 2010 - נימוקי חבר השופטים
חבר השופטים ציין בטקס: "פסטיבל עכו 2010 היה מעולה. הוא התאפיין בניגודיות חזקה בין ההצגות. ניכר שהבחירות היו נאמנות לעידוד יוצרים צעירים, לחיפוש שפות אמנותיות רבות ומגוונות. התימה המרכזית בפסטיבל היה הזיכרון התרבותי הטראומטי, וההתמודדות של אנשים יוצרים עם זהותם התרבותית. בפסטיבל נשמעו שפות אלטרנטיביות שמפצות במשהו על חוסר האפשרות לדבר את המשבר שאנו חיים בתוכו. למרות ההתמקדות הגורפת בטראומה של אירופה, ההצגות הצליחו להאיר מזוויות שונות ומקוריות גם את עכו, על תושביה והיותה מראה של המצב הפוליטי בישראל. ארגון הפסטיבל היה למופת. הסדר, הנקיון, הפתיחות, האווירה החיובית  - כולם אינם מובן מאליו ומהווים הישג גדול. מופעי הרחוב תרמו ליצירת עולם הפוך וססגוני – שהוא נשמת הפסטיבל."
בנוסף, "חבר השופטים מודה לראש העיר, מר שמעון לנקרי, על שניאות לבקשתנו והוסיף עוד 10 אלפים שקל לסך הפרסים. סכום זה אפשר לנו לתת שלושה פרסים כספיים להצגות מצטיינות".
קטגוריות הזכייה בפרס (על סך 10,000 שקל): פרס ראשון להצגה הטובה ביותר בפסטיבל, פרס ההצגה הטובה ביותר במסגרת עכו 2, ופרס להצגה מצטיינת.

פרס ראשון על ההצגה הטובה ביותר:
"פלופנבאך וצופנהיים – חינוך מחדש"
נימוקי השופטים: זוהי התבוננות מקורית, חדה ומדוייקת בקשר שבין חינוך לחברה. ההצגה חותרת תחת מנגנוני המשטור הממסדיים ומאירה מחדש את חשיבות חופש המחשבה והאינדיווידואליזם. יוצרי ההצגה רקחו שפת דיבור חדשה המוכיחה שהעברית אינה מאפשרת לנו להתבונן בחיינו כראוי ושאנו נזקקים להזרה חריפה בכדי להבין את עולמנו. המשחק, המוסיקה והשיתוף של ילדים במופע כולם המחישו את כוחה של אמנות התאטרון לאפשר לצופה לדמיין עתיד טוב יותר- או רע יותר.

פרס ההצגה הזוכה "עכו 2":
"דקת דומייה"
נימוקי השופטים: יוצרי ההצגה הזינו את סצנת העשייה בעכו במרכיבי התאטרון הפוסט-דרמטי המוכר היטב באירופה אך טרם קנה אחיזה בישראל. זוהי הצגה אינטליגנטית ושנונה ששמה במרכז את השחקן השותף ליצירה הבימתית, ומטפלת במורכבות שבין ישראל וגרמניה, באופן עכשווי, הנוגע לחייהם של צעירים המבקשים לחיות בעולם טוב יותר ומתחבטים בשאלת זהותם.

פרס מיוחד להצגה מצטיינת:
"25"
נימוקי השופטים: ההצגה ניזונה ממי התהום של התרבות הישראלית, מהספרות, שפת המופע והנוכחות הבימתית של יוצרים צעירים. ההצגה המלוטשת עשויה במיומנות ומקצועיות מרשימים, ובה באים לידי ביטוי הכח של קבוצת אנשים צעירים שמחפשים שפה תאטרונית רבת המצאה ודמיון ומצליחים בכך.

אות הוקרה על בימוי מוענק ל:מאור זגורי - על ההצגה "25"
נימוקי השופטים: ידו המיומנת ורבת הדמיון של מאור זגורי הקנתה להצגה זרימה בלתי פוסקת, עשירה בהמצאות וקפדנית מבחינת חוש התזמון והניקיון.

אות הוקרה על משחק מוענק ל: רענן פררה ורועי נווה
על ההצגה "Fade  - מופע הפרידה של רענן פררה ורועי נווה"
נימוקי השופטים: הצמד רענן פררה ורועי נווה הביאו לבמה את סיפורם האישי את מצוקת יוצרי התאטרון בכללם. הם עשו זאת באירוניה, בכשרון, בהומור עצמי וביושר כובש ובכך הצליחו לשבות את לב הקהל.

אות הוקרה על משחק מוענק ל: תהל רן וענת זוננפלד
על ההצגה "גברת בורוכוב"
נימוקי השופטים: עם משחק שנע בין זרם תודעה ועבודה מתוך הרגע לבין משחק מחושב-מראש ומלא נוכחות עצורה, יצרו תהל רן וענת זוננפלד מחקר מקורי, מרגש והופך קרביים על אודות עבודת השחקן.

אות הוקרה על עבודת אנסמבל מוענק לחברי: "השולחן המשפחתי"
נימוקי השופטים: האירוע הייחודי של ה"שולחן המשפחתי" מתבסס על עבודת אנסמבל עמוקה ורב-רבדית, שבהם באים לידי ביטוי כל השותפים בכל הרמות של האירוע. הם מביאים את עצמם ועצמיותם, ומצליחים ליצור פסיפס שבו מתגלים במלוא עצמתם הן דמויות אישיות וחד-פעמיות והן נוכחות קבוצתית סוחפת.

אות הוקרה על תעוזה אומנותית מוענק להצגה:
"שואה - לייט"
נימוקי השופטים: ללא רסן, גבולות או חשבון, מצליחה לפרוץ מבעד למנגוני ההגנה של הקהל ולהעבירו למחוזות לא נוחים ולא בטוחים. השימוש המודע בתרבות הטראש, השילוב בין הריקוד המיומן לבין המשחק המחוספס והקרנות הוידיאו המעולות – מצביעים על שפה בימתית שצומחת מתוך מציאות חיינו.

אות הוקרה על מוסיקה מוענק ל:
יאיר ורדי ואילנה טובים
על ההצגה "חינוך מחדש"
נימוקי השופטים: המוסיקה והעבודה הקולית יצרו עולם צלילי אפקטיבי, מרגש ואירוני. התמהיל בין הומור ואימה הוסיף נדבך הכרחי לחוויה הכוללת המוצלחת של ההצגה.

אות הוקרה על עיצוב חלל וגרפיקה מוענק ל:
יערה צדוק ואורן קדוש
על ההצגה "פלופנבאך וצופנהיים – חינוך מחדש"
נימוקי השופטים: יוצרי ההצגה עשו שימוש מושכל בחלל המאפשר גם שיתוף קהל וגם שימוש פרונטלי. שפת העיצוב ירדה לפרטים גרפיים מדוייקים ומקוריים שמזמינה את הצופה להשלים בדמיונו את העולם שבראו היוצרים.


אות הוקרה על תלבושות, אביזרים ותאורה מוענק ליוצרי ההצגה:
"הבית על שפת האגם"
נימוקי השופטים: בהצגה מתגלה שילוב מקסים בין אביזרים, תלבושות ובובות לבין עבודת השחקניות, המזמין את הצופים לעולם ילדות משכנע ומלא המצאה. מימד נוסף ראוי לציון הוא התאורה שמיטיבה לשרת את ההתרחשות הבימתית.

פרס ראש העיר עכו (על סך 5000 שקל) ניתן ל: נעמה שנדר על ההצגה "תיאטרון מסך"
שהוצגה במסגרת "אמן תושב", על עבודתה בקהילה בשנה האחרונה.

 

יו"ר הנהלת הפסטיבל שמעון לנקרי, ראש העיר עכו
סגן יו"ר הפסטיבל דוד הררי, מנכ"ל החברה לפיתוח עכו
מנכ"ל ומפיק ראשי אלברט בן שלוש
מפיקה  אתי שפיצר
מנהלים אומנותיים סמדר יערון ומוני יוסף
ועדה אומנותית קלאודיו אידלברג, יובל מסקין, סיני פתר
עוזר למנהלים האומנותיים טובי דיקמן
ניהול אומנותי תיאטרון רחוב ינון צפריר ואבי גיבסון בר-אל
מפיק בפועל אילן עינב
מפיקה אומנותית בפועל רעות דיעי
מפיק טכני מאור לזר


פסטיבל עכו לתיאטרון אחר מופק ומנוהל על ידי עיריית עכו בשיתוף החברה לפיתוח עכו העתיקה ומתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט- מינהל תרבות ואומנות, עיריית עכו, משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל, מפעל הפיס ומועצת הפיס לתרבות ולאומנות, הסוכנות היהודית ובנק הפועלים.

אתר האינטרנט של פסטיבל עכו: old.accofestival.co.il

 

טל' מטה הפסטיבל: 04-9552541  |  טל' מטה אירועי חוצות: 04-9552536
© כל הזכויות שמורות לפסטיבל עכו

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים