למעבר לאתר החדש

 

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר 2006

יותר מ 250 אלף איש ביקרו השנה בפסטיבל עכו 2006

ב - 11/10 ננעל פסטיבל עכו ה- 27 לתיאטרון ישראלי אחר. ועל פי הערכת המשטרה ביקרו במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יותר מ- 250 אלף איש.

קהל המבקרים הרב שצפה בעשרות המופעים והאירועים השונים מהארץ ומחו"ל, הצביע ברגלים, והוכיח שוב את חשיבותו של פסטיבל עכו כאחד האירועים האמנותיים החשובים של התיאטרון המקורי. בהצגות הפסטיבל נרשמה תפוסה של 92%, ומכירת הכרטיסים השנה הייתה גבוהה ב- 20% יותר מ- 7 השנים האחרונות. מתוך סה"כ הכרטיסים שהוצעו למכירה, נמכרו כ- 90% כאשר 30% מהם נמכרו כבר לפני תחילת הפסטיבל.

הפסטיבל הקיף השנה 350 הופעות של 45 מופעים שונים: ביניהם; הצגות תחרות, אירועים מיוחדים, תיאטרוני רחוב, מופעי חוצות והצגות אורחות מהארץ ומחו"ל.

מופע הפתיחה - התקיים גם השנה בבית הספר לקציני ים עכו בהשתתפות שר המדע התרבות והספורט אופיר פינס , התוכנית כללה מופע של להקת קולות אורט עכו במחרוזת שירי "אור" ,הרקדנים שי פרטוש ורונה בי וחתמה את הערב להקת "משינה". במהלך הערב הוענק עיטור 'יקיר פסטיבל עכו' למר אבנר שלו, על תרומתו ליישום ההחלטה לייסד את הפסטיבל בעיר עכו, ועל גיוס מקורות תקציב שביססו את קיומו וקידומו. למר יובל מסקין, שדרן רדיו ואיש תיאטרון, המלווה, מקדם ועושה למען הפסטיבל במשך שנים רבות.

הצגות התחרות
'טטריס' – הפקה משותפת של האמנית הפלסטית נטי שמיע-עפר והכוריאוגרפית נועה דר, 'סיפורו של איש בודד' היא הצגת בובות ומפעילים של עופר עמרם, "Love Box'' מאת ובבימוי משה מלכא. הצגה מסוגננת בשפה שיצר והגה מלכא – שפת ה"זיצ". 'מלתעות' מאת אריאל אפרים אשבל (זוכה פרס ראשון בפסטיבל 2003 -"גרעינים"), ממשיך לחקור ולשכלל את המדיום התיאטרוני וגבולותיו. 'ארזת לבד' - יאיר ורדי יוצר תיאטרון שירה חזותי. 'דודה פרידה' נעמי יואלי יוצרת מוזיאון אישי-נשי שהוא הבסיס למופע רב תחומי המשלב תערוכה מוזיאונית, מסיבת קוקטייל תיאטרונית ותצוגת אפנה. ראבאק!, עבודתה של יעל ביאגון-ציטרון, היא הצגה במתכונת תיאטרון תחנות ימי ביינמי כשהקהל נע מתחנה לתחנה, פרוייקט ג'בליה הוא נסיון דוקו-תיאטרלי של מחזאי להתעמת עם עדויות מתקופת שירותו באינתיפאדה הראשונה,'אונאת דברים' מאת אביגיל גרץ, בבימויה של ליחי בקרמן, הינו מחזה במתכונת שיעור תלמודי המעניק פרשנות חדשה לדף גמרא. 'לשם ייחוד' יצירה ראשונה של אנסמבל "כהרף עין" בבימוי בשמת חזן. קבוצת צעירים דתיים העוסקים במקומו של היחיד בחברה הדתית,. 'חתונה צוענית' יצירה מוסיקלית ואבסורדית מאת ובבימוי איהאב בחוס ופיראס רובי. ענף עץ זית ויונה מנסים לממש את חתונתם ולהתגבר על המכשולים הנערמים בדרכם.

מופעי החוצות ותיאטרון רחוב
השנה השתתפו באירועים כ - 20 קבוצות של תיאטרון רחוב שהציגו מגוון רחב של מופעים מקרקס וליצנות דרך אקרובטיקה, מסיכות ותהלוכות, שדירת אמנים עולים, מחול ומוסיקה.
העבודות השתלבו בנופי העיר העתיקה והתפרשו ברחובות ובמתחמים השונים שבקרית הפסטיבל.

ערב הוקרה לצעירי הצפון התקיים ביומו השני של הפסטיבל בהשתתפות הזמר אביב גפן.

נוסף להצגות הפסטיבל התקיימו אירועים והפקות מיוחדות
'בוערת בגנים' ערב שירים תיאטרלי של היוצרת סמדר יערון, שהועלתה בבמה פתוחה - בתום המופע הוזמנו יוצרים ואורחים לבמה פתוחה שפעלה מידי לילה עד השעות הבוקר המוקדמות,אחת מההפתעות הייתה הופעת להקת סירוקו מעכו בליווי הסולנית שמרית אוחנה.

במת המוסיקה - מתחם דו קיום בה הופיעו להקות יהודיות וערביות של אמנים עכואים לשעבר אשר הגיעו במיוחד לפסטיבל מכל קצוות הארץ וכן להקות והרכבים מוסיקלים שונים.

קביקורה - קבוצת התיאטרון היהודית ערבית הופיעה מידי ערב בתוכניתה המלך פואד בשילוב תלמידי כפר הנוער מנוף (במסגרת פרוייקט דו-קיום).

בבימת הבוסתן הועלו שתי קומדיות-ליצניות. האחת הפקה ישראלית 'וולקרו', בבימויו של רונן סדיס, היוצרת עולם מוטרף, מצחיק ומפתיע ללא מילים. ושנייה הפקה אורחת מספרד 'פחד אלוהים' של צמד ליצניות הבוחנות את הקשר בין הומור לפחד ולצחוק.

מאיטליה התארחה להקת שחקנים שהופיעה בחוצות העיר בהצגתם "ארלקינו-דון ג'ובאני" קומדיית מצבים ומסיכות ע"פ מיטב מסורת הקומדיה דל-ארטה.

בתחום האמנות הפלסטית התקיימו שלוש עבודות:
פרויקט מיוחד "הותר לפרסום" – עבודתם של חיים (יפים) בירבלט ואיתי מאוטנר המורכבת מסדרת פורטרטים דוקומנטארית המתעדת, בזמן אמת, את התחושות, ההבעות והרגשות של תושבי עכו בתקופת המלחמה האחרונה.
קבוצת "איפה דנה?" ביצירתם 'נטוע', פעלו בחצר המצודה והציבו באמצעות מתקן מתכתי, דשא, עץ ומתכת, טבעי מול תעשייתי, שימור מול פיתוח ובנייה מול הריסה.
"זמן בהקפאה" מיצב של האמנית פרידה שטיינברגר, אובייקטים של זמן עבר מוקפאים בפורצלן לבן בשילוב עבודות של בנה איתי שטיינברגר שנפל במלחמת לבנון השניה.

עוד התקיימו בפסטיבל ימי עיון – הראשון, יום עיון לזכרה של ד"ר שוש אביגל - שלושה מושבים העוסקים בעשייה תיאטרונית בהקשר של פדגוגיה, פריפריה ותיאטרון רחוב. השני, יום עיון לזכרו של האמן והיוצר מאזן גטאס - שני מושבים העוסקים בתיאטרון, קהילה ומחויבות פוליטית.

במימד הבינלאומי - שיתופי פעולה וחילופי תרבות, משלחת של 50 שגרירים ונספחי תרבות נציגים של 25 מדינות הגיעה לביקור מיוחד בפסטיבל עכו. במהלך יום הביקור בפסטיבל צפו האורחים בהצגות הפסטיבל, במופעי החוצות וסיירו בעכו העתיקה.

החלטת חבר השופטים לפסטיבל עכו 2006 (11 אוקטובר 2006)
על חבר השופטים נמנו: נעה לב יו"ר, דר' דרור הררי, עמיר ברנר, יוסי בן נון, גסאן עבאס

פרסי פסטיבל עכו 2006:
פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר 2006 שב ומוכיח כי היצירה התיאטרונית המקורית, הלא מתחנפת והמאתגרת חיה ובועטת. רגעים רבים וקסומים של חסד הוענקו לכולנו בארבעת ימי החג התיאטרוני.. בהזמנות זו אנו חבר השיפוט רוצים להודות לצוות הפסטיבל מן המנכ"ל והמנהלת האמנותית ועד אחרון הנושאים בנטל על פסטיבל מתוקתק במיומנות ובאהבה. מלאכת השיפוט לא הייתה קלה, היא כנראה אף פעם לא קלה, אך כמו תמיד את הבחירה יש לבצע.

פרס פסטיבל עכו להצגה הטובה לשנת 2006, ע"ש אנדריאה ברונפמן, על סך 45 אלף ₪, מוענק השנה ל"דודה פרידה," יצירתה המקורית של נעמי יואלי בשיתוף עם הדס קלדרון דפנה אריאל וגליה יואלי. מעל הכל "דודה פרידה" היא יצירה המשמיעה קול מקורי וצלול, רב דמיון והמצאה, תיאטרון אחר שהוא אירוע בינתחומי ייחודי.

כמו כן הוענקו השנה פרסים על הישגים מיוחדים בתחומי היצירה השונים.

  • על התמודדות עם חומרים מקוריים, תרגומם לקונצפט בימתי וכן על עיצוב תפאורה להצגה "אונאת דברים".
  • על עבודת אנסמבל מיוחדת במינה של קבוצת צעירים בראשית דרכה לשחקני ההצגה "לשם ייחוד".
  • על רעיון יצירתי וביצועו לקבוצת "איפה דנה" על המיצג והמיצב "נטוע".

ציונים לשבח:

  • על מקוריות בעיצוב המרחב וחדשנות בארגון יחסי קהל / מבצע במופע "טטריס" לשתי היוצרות נעה דר ונטי שמיע-עופר.
  • על יצירה קולית וביצוע יוצאי דופן בהצגה "ראבאק" למרינה מקסימיליאן בלומין.

פרסים נוספים שהוענק השנה בפסטיבל עכו 2006:

כמו כן הוענק פרס קרן תרבות אמריקה-ישראל בסך של 25,000 אלף ₪, ליוצר המבטיח, למימוש היצירה הבאה של הזוכה בפרס זה , הוענק לעופר עמרם על יצירתו 'סיפורו של איש בודד'. על חבר השופטים נמנו איציק וינגרטן, פבלו אריאל וניר טורק.

'פרס מפיק ההצגה הטוב ביותר' מטעם 'עיין ערך הפקה' – לימודי הפקה בתחומי האמנות. הפרס בסך 3,500 ₪, הוענק לאריה רוזן, מפיק ההצגה "סיפורו של איש בודד" מאת ובבימוי עופר עמרם.
וציון לשבח למיכל ועקנין, מפיקת ההצגה 'ראבאק' מאת ובבימוי יעל ביאגון-ציטרון, על שגילתה אומץ לקפוץ למים העמוקים;

כמו כן 'המרכז הבינלאומי לסדנאות לאמנויות הבמה' העניק זו השנה הרביעית את 'פרס השחקן המצטיין' לשניים שבלטו בעבודתם הבימתית בהפקות הפסטיבל. מלגות לשחקנים במסגרת סדנאות הבמה ל:

  • חיה ברשינסקי מההצגה "חתונה צוענית".
  • נתנאלה בן סעדון מההצגה "לשם ייחוד".

מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש; "זהו הפסטיבל המוצלח ביותר מאז שהתמניתי למנכ"ל פסטיבל עכו, בעיקר מההיבט ההפקתי והארגוני מחד ומאידך מהפרויקטים שהופקו במיוחד לפסטיבל, וביניהם הבמה הפתוחה שהוקמה בגני הפסטיבל, ופעלה מידי לילה עד השעות הבוקר המוקדמות".

דניאלה מיכאלי, המנהלת האמנותית של פסטיבל עכו זו השנה השנייה, הביעה סיפוק מכך שרבות מהמטרות שהציבה לעצמה יחד עם הועדה האמנותית, בעקבות הפסטיבל של שנה שעברה מומשו. בפסטיבל השנה נכחו שפות תיאטרון שונות ומגוונות, שחקרו את המדיום התיאטרוני ואת יחסי הקהל-במה. ניתנה במה לכישרונות צעירים וכן באה לידי ביטוי קשת רחב של תכנים.

בין חברי הועדה האומנותית נמנו: דניאלה מיכאלי יו"ר, חוה אורטמן, לילי בן נחשון, חני ורדי, מוניר בכרי ויובל מסקין.

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר מופק ומנוהל על ידי עיריית עכו בשיתוף החברה לפיתוח עכו העתיקה. והוא מתקיים בתמיכת משרד המדע התרבות והספורט - מינהל התרבות והאמנות, עיריית עכו, הרשות לפיתוח הגליל, מפעל הפיס, הסוכנות היהודית, קרן ברכה, קרן קשת, קרן קרב, קרן ריץ', המשרד לקליטת העלייה ומשרד התיירות.

טל' מטה הפסטיבל: 04-9552541  |  טל' מטה אירועי חוצות: 04-9552536
© כל הזכויות שמורות לפסטיבל עכו

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים